Artykuły przemyślenia SERIAL

Dlaczego Ameryka musi mieć „własną” wersję wszystkiego?

6 stycznia 2017

Jak zwykle, błądząc w internecie gdzieś pomiędzy tumblrem, instagramem i właśnie twitterem, natknęłam się na tweeta ze zdjęciem przykładowej obsady amerykańskiej wersji Skam. What what what?! Właśnie w taki sposób dowiedziałam się o serialu Skam – fenomenie norweskiej telewizji, który każdego tygodnia gromadzi POŁOWĘ POPULACJI tego kraju przez swoimi szklanymi ekranami…

Zainteresowała mnie ta informacja, ponieważ coś „nieamerykańskiego” było na tyle dobre „ich” zdaniem, że postanowili wykupić prawa do stworzenia „swojej” wersji serialu. Po kolei, rozpocznijmy od researchu.

Serial „Skam” powstał w 2015 roku i jak do tej pory wyemitowano 3 sezony. Opowiada on o norweskich nastolatkach zmagających się z problemami w okresie dojrzewania. Odrzuciło mnie to już na wstępie. Brzmi trochę jak Skins, ale tego serialu akurat nie da się podrobić, był zbyt realny. Jednak coraz więcej ludzi w social mediach zaczęło mówić o Skam, w pewnym sensie serial stał się „varialem” i postanowiłam jednak dać mu szanse. Naprawdę tego nie żałuję.

Opis, który wcześniej podałam nie odbiega od prawdy i tematyką serialu są właśnie zmagania młodych ludzi z dojrzałością, tylko ukazaną w dzisiejszych czasach – bez przerysowania – z niesamowitymi nawiązaniami do kultury norweskiej. I co ważne, nie było to w ogóle wymuszone. Z ciekawości, po zobaczeniu pierwszych odcinków, wklepywałam w google hasło russ bus, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tradycji zakończenia liceum w Nowergii (która nawiasem mówiąc jest przygotowana z prawdziwym rozmachem).

Serial przyciąga tak wielką ilość młodzieży (i nie tylko) z całego świata, bo jest autentyczny. Aktorzy są w przedziale wiekowym 16-21, więc jak można się domyślić, nadal uczęszczają do liceum, a doświadczenia ukazywane w serialu, wynoszą każdego dnia ze szkoły. Co więcej, większość z nich nie miała wcześniej zetknięcia z kamerą (podobnie jak aktorzy wcielający się w postacie w Skins). Fakt, zapewne z tego powodu gra aktorska nie jest na miarę Złotych Globów, ale to właśnie sprawia, że pierwiastek realizmu jest zachowany w czystej postaci.

Brutalnie i szczerze do bólu są poruszane tematy takie jak: nękanie, homoseksualizm, feminizm, seks, choroby psychiczne, religia. I może się to wydawać niezbyt odkrywcze w dzisiejszych czasach, ale właśnie o to w tym chodzi! Nie po to powstał ten serial, by szokować lub budzić kontrowersje. On ma ukazać rzeczywistość, dlatego reżyserka Julie Andem stale pyta się aktorów co by dodali lub zmienili, jakie mają zdanie na dany temat lub czy dana scena powinna wyglądać, albo inaczej.

Ameryka ma ten problem, że „szok, kontrowersja, nagość i narkotyki” to właściwie slogan ich nastoletnich programów, seriali czy filmów. Wszystko jest zbyt komercyjne, upiększane, wyolbrzymione tak, aby „sprzedać” się kolejnej stacji telewizyjnej, producentowi itp. Dlatego nikt nie potrafi już uwierzyć w marne próby ukazania autentyczności w ich produkcjach. Przecież powstała amerykańska wersja kultowego brytyjskiego serialu „Skins”, który (no cóż) nie spotkał się z aprobatą widowni. Po co robić coś po raz drugi, jeżeli oryginał jest naprawdę dobry?

Słyszałam argumenty typu: będzie bardziej przystępny dla widowni (język angielski), zrozumiały (pozbycie się wątku kultury norweskiej), ludzie zobaczą znajome twarze na ekranie (obsada ma składać się ze sławnych osób). Tylko tak naprawdę te „pozytywne” strony amerykańskiej wersji właściwie grzebią ją żywcem jeszcze przed jej powstaniem. Wymienione wcześniej argumenty tylko potwierdzają to, że Skam pozbawiony w/w elementów, będzie tylko shame (amerykańska wersja serialu będzie nosić nazwę „Shame”), ale dla Ameryki, za kolejną daremną próbę odtworzenia czegoś, czego nie powinni byli w ogóle dotykać.

You Might Also Like

  • Maddie

    Co to znaczy „stał się „varialem”? Nie chodzi o viral?
    Nie ma czegoś takiego jak ilość ludzi, da się ich policzyć, wiec to liczba.

    A poza tym to spoko, ale każdy kraj próbuje przerabiać kultowe produkcje na swoje warunki. Np z House of Cards USA wyszło wygrane.