hairoutine lifestyle przemyślenia uroda

Jak długo wypada nosić długie włosy?

15 października 2014

Kwestia długości włosów to od lat temat dość kontrowersyjny.

Czy istnieje granica wieku, w której nam, kobietom, nie wypada już nosić długich włosów?
Czy wizerunek krótko ściętej babci wciąż jest lepiej przyjmowany i co jest tego powodem?
Skąd w ogóle teoria, że długie włosy są zarezerwowane dla młodych?

Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że długie włosy u kobiet po przysłowiowej 40-stce to coś nieestetycznego, efekt zaniedbania i braku gustu. Pozwolę sobie posłużyć się życiowym przykładem. Mimo, że włosy mojej sąsiadki można określić jako zadbane, czarne i lśniące – były i są wyśmiewane przez członków, (a właściwie członkinie) mojej rodziny. Już jako dziecko nie do końca zgadzałam się z tą opinią. Nie przyjmowałam nawet do świadomości, że pewnego dnia mogłabym już nie ujrzeć tego ogromnego, nieprzemijającego atutu jej urody. Na całe szczęście wspomniana kobieta nie uległa opinii mądrych koleżanek i wciąż podczas wizyt w rodzinnym mieście widuję ją z przepięknym warkoczem.

Długie włosy zazwyczaj kojarzą nam się z młodością. Wystarczy przejrzeć pierwsze proponowane przez Google strony na temat opinii mężczyzn odnośnie długości włosów, by spotkać się ze stwierdzeniem, że krótkowłose kobiety przywodzą im na myśl aseksualność, feministki czy lesbijki. Bzdura.

Jest powiedzenie, że kobieta im starsza, tym krótsze powinna mieć włosy. Absolutnie się z tym nie zgadzam! Dlaczego? A dlatego, że nie cierpię uogólniania, stereotypów i generalizowania. Nie wiem kto jest autorem tego stwierdzenia i nie mam pojęcia z jakiego powodu weszło ono w życie, tak silnie zakorzeniając się w świadomości naszych rodaków. W naszym przepięknym kraju kwitnącej cebuli <najpewniej od czasów komuny> jest pewna tradycja: panie w pewnym etapie swojego życia, najczęściej po trudnym okresie menopauzy z niewiadomych przyczyn decydują się na pozbycie resztek swej kobiecości, męskie strzyżenie i trwałą na czubku głowy. Ta moda mnie przeraża. Widok ciotki-klotki z krótkimi włosami również. Co smutne – myślę, że musi minąć wiele lat, nim rytuał pozbywania się długich włosów, zwykle z powodu braku chęci i czasu do odpowiedniej ich pielęgnacji w ogóle minie.

Osobiście nie wyobrażam sobie siebie w krótkich włosach. Nie chodzi już nawet o owal twarzy, bo wiadomo, z wiekiem się on zmienia, ale o praktyczność. Gdy spoglądam na fotografie mojej prababci i porównuję jej gustownego koczka z nieułożonymi chłopięcymi fryzurkami u większości dzisiejszych kobiet, którym najzwyczajniej w świecie nie chce się dzień w dzień kombinować z okrągłymi szczotkami, by unieść włosy tak, jak profesjonalnie po każdym strzyżeniu robi to fryzjer/ka – wolę mieć włosy długie. Mam również wrażenie, że po tylu latach pielęgnacji, mnie jako włosomiłośniczce będzie najprościej mówiąc ciężko pozbyć się włosów w imię ogólnych i akceptowanych przez większość społeczności poglądów.

W dobie mody na tolerancję wszystkiego co się da, uważam, że czas skończyć z ageizmem, stereotypami i komentarzami w stylu ‚z tyłu liceum, z przodu muzeum‚. Włosy długie to nie tylko elegancja i klasa, ale jedyna rzecz, która przy właściwej pielęgnacji do później starości może być niezwykłą ozdobą! Wszystko to kwestia odpowiedniego gustu.

c445201090a9c0f68d87d23525db04a3
© fotografia: Pinterest

Piszę ten post, ponieważ jestem bardzo ciekawa waszej opinii na temat wieku i długości włosów. Nie sądzicie, że hipokryzją jest krytykować młode kobiety, które decydują się na odważny krok i fryzurę w stylu pixie oraz sędziwe za noszenie długich włosów? Dajcie znać w komentarzu, zapraszam do dyskusji!

You Might Also Like