aktualizacje Artykuły Feminizm fotografia Inspirujące kobiety Media moda Petra Collins Rookie Magazine Sesje Zdjęciowe social media Strona zdjęcia

Jak wywołać kontrowersję prawdą, czyli twórczość Petry Collins

27 stycznia 2017

Z Petrą Collins, a właściwie jej twórczością, mam styczność od dwóch lat, jednak dopiero od kilku tygodni jestem tego świadoma. 24-letnia dziewczyna szturmem podbiła cały przemysł fotograficzny i nie tylko. Od kampanii dla domu mody Gucci, chodzeniu po wybiegach w Mediolanie, projektowaniu t-shirtów dla American Apparel, a na robieniu zdjęć dla Vogue kończąc. Petra dopiero się rozkręca.

Pochodzi z Toronto, gdzie obecnie uczęszcza do collegu, nadal poszerzając swą wiedzę w zakresie sztuki. Fotografią zajmuje się od liceum, więc zważywszy na jej wiek, spokojnie można wywnioskować, że Petra ma zaledwie kilkuletnie doświadczenie. Mimo to już zdążyła zaszokować wiele osób swoim śmiałym podejściem do tematu kobiecości przedstawianej obecnie w mediach, przez co na przykład została usunięta z Instagrama.

Dzięki wpływom m.in. fotografów takich jak Richard Kern czy Ryan McGinley wykreowała swój osobisty styl ukazywania kobiecego ciała – bez retuszu, upiększania czy zbędnych dodatków. Jej sesje są utrzymane w pastelowych kolorach, gdzie modelki pozują w słodkich naklejkach lub pudrowych cukierkach w kształcie serduszek. Ale nie dajcie się temu zwieść. Petra nie próbuje udawać, że dziewczyny są tylko i wyłącznie urocze czy niewinne. Wie, że życie każdej z nas jest często naznaczone całkiem innymi przymiotnikami i właśnie to ukazuje w swojej twórczości.


„Brałam udział w kampanii dla Lonely Hearts, gdzie wykonałam swój autoportret i widać było na nim moje rozstępy. Od zawsze były czymś co nienawidziłam w sobie, czymś czego się wstydziłam, ale wtedy pomyślałam „Po prostu opublikuję to zdjęcie” i tak zrobiłam. Otrzymałam masę przemiłych komentarzy od innych dziewczyn i kobiet. Rzecz, której zawsze się obawiam to umieszczanie zdjęcia na Instagramie czy gdziekolwiek indziej, na którym wyglądam perfekcyjnie, bo wiem, że to nie ja, to nie jest coś co chcę propagować. Mam na myśli to, że jestem bardzo uprzywilejowana… jestem chudą, białą blondynką, ale nie jestem ideałem. Mam rozstępy na całym ciele, mam cellulit, trądzik. Mam wrażenie, że tak naprawdę nie możesz być tym czego nie widzisz, więc jeżeli nie widzisz tych rzeczy w social mediach, magazynach czy telewizji to nie czujesz się wystarczająco dobra.”

Jest odpowiedzialna za jedne z najlepszych sesji magazynu Wonderland (heh) z Seleną Gomez, Zendayą i Kim Kardashian. W 2015 roku wydała książkę „Babe”, w którą zaangażowała 30 artystów (jeden mężczyzna znalazł miejsce na pokładzie). Zawarte w niej selfies, poematy, eseje, ilustracje i nagie zdjęcia badają ekspansywność kobiecych realiów. Stoi również za ogromnym sukcesem linii Ardorous x American Apparel, która m.in. eksponuje kobiece genitalia podczas miesiączki. Widocznie masturbacja, krew i włosy łonowe nadal są ogromnym tabu, ponieważ po rozpoczęciu sprzedaży t-shirtu w internecie zawrzało. Jednak sama Petra przyznała, że dokładnie tego oczekiwała.

„Chcę pokazać jak bardzo jesteśmy zszokowani i przerażeni tak naturalnym stanem rzeczy – i to jest zabawne, że z pośród tych wszystkich fotografii, wszystkich seksualnych pełnych przemocy lub obrzydliwie uwłaczających zdjęć, to (t-shrit) jest czymś tak bardzo szokującym.”

Jest również założycielką platformy The Ardorous, która zrzesza młode artystki ukazując, że świat sztuki wcale nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla mężczyzn.
„Uważam, że współpraca jest czymś naturalnym dla ludzi, którzy są w mniejszości w jakimkolwiek sensie – niż dla tych którzy nie są jak na przykład biali artyści – ponieważ przeważnie nie mamy uprawnienia do tworzenia i pracowania indywidualnie. To jest powód, dla którego lubię zrzeszać dziewczyny: ponieważ jesteśmy silniejsze w grupie i możemy pomagać sobie wzajemnie.”

Obecnie Petra zaangażowana jest w nową kampanię marki Addidas Women, której twarzą jest Karlie Kloss. W wywiadzie dla Vogue powiedziała również, że w lipcu tego roku ukaże się nowy artystyczny projekt, w który jest zaangażowana. Z chęcią również zajęłaby się reżyserią krótkometrażowych filmów, więc jak widzicie Collins to zapewne dziewczyna, której dokonania warto będzie obecnie śledzić i naśladować.

You Might Also Like