#Empowerment oursharedshelf

‚Me & Mom & Me’ książką LISTOPADA/GRUDNIA 2016 w #OurSharedShelf

24 października 2016

Emma wskazała już czytelniczkom grupy #OurSharedShelf książkę na listopad i grudzień 2016. Będzie to książka Mayi Angelou, wydana w 2013 roku na rok przed śmiercią pisarki. To pierwsza książka skupiająca się na postaci matki Mayi, która ukazuje ich skomplikowane relacje po tym, jak Vivian Baxter porzuciła pisarkę w dzieciństwie. Historia opowiada specyficzne więzi pomiędzy matką, a dzieckiem; kobietach odnajdujących sposób na zrobienie następnego kroku w drodze ku głębokiej i trwałej więzi, opartej na miłości i wsparciu.

Wielu z Was może kojarzyć dzieło Angelou (Wiem dlaczego ptak w klatce śpiewa), będące jednym z siedmiu części autobiografii. Pomimo dużej różnicy w czasie publikacji obu książek, w „Me & Mom & Me” będziecie mogli znaleźć sporo nawiązań. Sporo osób nazywa wybraną przeze mnie pozycję jako duchowy sequel otwierający „Wiem dlaczego ptak w klatce śpiewa”. Angelou ponawia wątki wydarzeń i ludzi wspominanych we wcześniejszych dziełach, jednak wszystko skupia się na relacji z jej matką.

ows_1365716116202

Vivian Baxter to zaciekła, pozbawiona kompleksów i poczucia winy postać. Niedoskonała i jednocześnie wzbudzająca podziw. Dzięki tej książce odkrywamy nie tylko jej wpływ na rozwój Angelou, czarnoskórej kobiety, ale również jej feministyczną perspektywę. Niezależność, świadomość samej siebie. W rezultacie książka ta jest chyba najlepszym podsumowaniem całokształtu artystycznego Angelou. Uwieńczeniem jej niezwykłych dzieł poetyckich i pisarskich.

To jedna z moich ulubionych książek, które miałam okazję czytać już wcześniej – nie mogę doczekać się Waszych spostrzeżeń!

Emma x

You Might Also Like