#Empowerment Feminizm

Our Shared Shelf – wprowadzenie

28 marca 2016

Grafika autorstwa Delaney Gibbons

Otworzenie działu ‚Our Shared Shelf‚, nawiązującego bezpośrednio do feministycznego klubu książkowego Emmy, miałyśmy w planach już na długo przed otwarciem samego DQM. Grupa OSS (pozwólcie, że w skrócie będziemy ją tak nazywać) wzbudziła bowiem ogromne zainteresowanie ze strony polskich miłośniczek słowa pisanego – otrzymałyśmy sporo emaili z pytaniami, gdzie kupić (bądź znaleźć online) proponowane przez aktorkę książki, czy są dostępne po polsku i czy planujemy uruchomić dyskusję na ich temat… W ramach prowadzenia działu ‚Our Shared Shelf‚ na naszej stronie zamierzamy przede wszystkim:

– w ramach możliwości umieszczać linki do elektronicznych wersji książek z ‚Our Shared Shelfdonotkioss
– recenzować przeczytane książki i wymieniać się osobistymi spostrzeżeniami z Wami, w komentarzach
– pomagać w tłumaczeniu wypowiedzi, które chcielibyście opublikować na Goodreads #OSS
w niedalekiej przyszłości: publikować nieoficjalne, polskie przekłady książek #OSS w formacie .pdf

Od stycznia na Goodreads ‚Our Shared Shelf‚, członkinie/członkowie grupy otrzymali trzy tytuły książek do przeczytania – po jednej na każdy miesiąc. Pierwszą czytaną autorką była Gloria Steinem – aktywistka, która w ‚My Life on the Road‚ uchyla rąbek tajemnicy ze swoich lat młodości – podróże, poznawanie ludzi, zdobywanie doświadczeń i kreowanie siebie to zaledwie kropla wody w oceanie, jeśli brać pod uwagę tematy, które porusza w swojej książce.

Druga pozycja, czyli ‚Kolory purpury‚ Alice Walker, to poruszająca powieść epistolarna o miłości, nienawiści, nadziei i wyzwoleniu. Georgia, lata trzydzieste. Celia, uboga Afroamerykanka, poprzez serię listów skierowanych do Boga, opowiada historię swojego życia. Będąc ofiarą przemocy ojca, a następnie męża, Celia cierpi w milczeniu. Odnajduje listy zaginionej siostry, z których dowiaduje się, że Nettie – po ucieczce z domu – wyjechała do Afryki, gdzie pracuje, jako misjonarka. Pomimo rozłąki, więź pomiędzy siostrami jest wciąż bardzo silna. Celia postanawia opuścić męża i rozpocząć nowe życie.

W marcu czytelnicy #OSS zetknęli się piórem amerykańskiej pisarki-feministki, Bell Hooks – dzieło ‚All About Love: New Visions‚ oferuje świeże spojrzenie na problematykę miłości ukazując relacje mężczyzn i kobiet w życiu zarówno prywatnym jak i publicznym.

W kwietniu będziemy czytać Caitlin Moran ‚Jak być kobietą‚, w której autorka porusza zagadnienia takie jak: depilacja brazylijska, ból noszenia stanika, nieustanne rozmowy o dzieciach, stosunek mężczyzn do kobiet. Pisarka, żona i matka w nietuzinkowy sposób wyraża opinię na temat własnych obserwacji kobiet z jej otoczenia jak i jej osobistych sytuacji z życia wziętych.

oursharedshelf_biggerwhitex

Gdzie znajdziesz książki #OSS online?

(Do przeczytania pierwszej książki w formie elektronicznej potrzebujesz przeglądarki firefox & dodatku umożliwiającego czytanie plików w formacie epub – EPUBReader.)

mylifeontheroad Alice Walker - The Color Purple All-About-Love 71iZ9y2pBzL

Czytaliście już którąś z tych książek? Jakie są Wasze wrażenia? Podzielcie się w komentarzu!

You Might Also Like