Emma Global Goals World's Largest Lesson

World’s Largest Lesson 2016 – Emma w kolejnym projekcie The Global Goals

27 sierpnia 2016

Na początku sierpnia opublikowałyśmy post dotyczący projektu The Global Goals – WORLD’S LARGEST LESSON 2016 : FOCUS ON GOAL 5 GENDER EQUALITY. Koniecznie kliknijcie i przeczytajcie więcej na ten temat.

Jako Ambasadorka Dobrej Woli ONZ, Ems ponownie wzięła udział w projekcie The Global Goals. Tym razem zachęca młodych ludzi, by wykorzystali cały potencjał swojej kreatywności w realizacji Globalnych Celów, czego we wrześniu 2015 roku zobowiązali się światowi przywódcy. Od 18 września 2016 potrwa tydzień The World’s Largest Lesson (Światowa Największa Lekcja), w którym wszyscy możemy wziąć udział. Poniższy film ukazuje ideologię głoszona przez Kampanię The Global Goals, a także pomysły ludzi na całym świecie, które pomagają w ich realizacji. Zobaczcie, dołączcie do projektu i zainspirujcie swoich znajomych!

Witaj. Nazywam się Emma Watson. Mamy pilną misję, którą musimy wykonać do końca 2030 roku i bardzo potrzebuję twojej pomocy. Musimy zwalczyć światową nierówność, zakończyć ekstremalne ubóstwo oraz szanować naszą planetę. Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się jak możesz wykorzystać swoją energię i kreatywność, by osiągnąć cel. Dziękuję.

Witaj. Jesteś tu jeszcze? Przed chwilą wspominałam o użyciu supermocy naszej kreatywności w osiąganiu Ogólnoświatowych Celi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak? Globalne Cele mogą wydawać Ci się ogromne ale jeżeli skupisz się na poprawianiu sytuacji w miejscu, w którym żyjesz, możesz wiele zmienić. Możesz pomóc na 3 sposoby. Możesz coś wynaleźć, wprowadzić innowację, a także przeprowadzić Kampanię. Wróćmy jednak do naszej podróży dookoła świata, by przyjrzeć się temu, co młodzi ludzie osiągnęli już do tej pory. Pierwszy przystanek to Stambuł w Turcji, gdzie poznamy Elif. Jest wynalazcą. Jak w wielu dużych miastach, w Stambule jest mnóstwo zanieczyszczeń. Większość z nich spowodowana jest przez fabryki plastiku, opierających produkcję na ropie naftowej. Elif nie była z tego powodu szczęśliwa i zastanawiała się, co może z tym zrobić. Wynalazła nowy, naturalny plastik zrobiony ze skórek od bananów. Serio! Jest tani, łatwy w recyklingu i możesz go zrobić we własnej kuchni. Jeżeli lubisz bananowe desery, wygrywasz podwójnie. No chyba, że zjesz za dużo.

Porozmawiajmy o toaletach. To jest *imię*. Mieszka w Bungalow w Indiach. Populacja wzrasta tam bardzo szybko, a co za tym idzie również… cóż… nieczystości. Regularna toaleta zużywa aż 6 litrów wody przy każdym spłukaniu. To za dużo, biorąc pod uwagę ilość wody. Dlatego też *imię* wynalazł toaletę, oszczędzającą 50% wody dzięki spłuczce ciśnieniowej. Jego wynalazek zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie naukowym i teraz *imię* jest zarumieniony (słowo flushed pochodzi od flush- spłuczka i oznacza zarumieniony/ gra słów) z powodu swojego sukcesu.

Możesz być wynalazcą. Wykorzystaj swoją kreatywność i pomyśl, w jaki sposób możesz poprawić jakość naszego życia. Weź przykład z miejskich twórców z północnej Filadelfii. To niesamowita grupa nastolatków, która zbudowała farmę, w której produkują świeże owoce dostarczając je do ponad 100 lokalnych domów i restauracji. Life Do Grow Farm zmieniło żywność i sprawiło, że jest ona zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich.

Teraz odwiedźmy Nigerię, gdzie populacja rośnie najszybciej na całym świecie. Oto Team Charis. Grupa genialnych dziewczyn, rozwiązujących duże problemy. Team Charis zdały sobie sprawę z tego, że w części Nigerii ludzie chorują ze względu na niewłaściwe oczyszczanie środowiska. Stworzyły więc Discrdious – aplikację zgłaszającą obecność odpadów, które następnie są usunięte w bezpieczny i przyjazny sposób dla środowiska. Widzisz? Czasami chęć pomocy znaczy jeden, świetny krok na przód.

Możesz prowadzić Kampanię. Melati i Isabel pomagają Bali wykonując misję polegającą na pozbyciu się plastikowych torebek będących głównym powodem niszczenia ich przepięknej wyspy. Miliony z nich ląduje w oceanie. Zanieczyszczają wodę, krzywdząc morskie życie. Melati i Isabel powiedziały: dość. Zorganizowały petycję w sprawie sprzątania plaży, a teraz ich wysiłek przekonał rząd, by wprowadził ustawę zakazującą produkcji plastikowych torebek na Bali do 2018 roku.

I wreszcie: odwiedźmy Jordanię. To Muzoom z Syrii. Do tej pory mieszkała w obozie dla uchodźców. Wiele dziewczyn w obozie b

Wreszcie odwiedźmy Jordanię. To jest Muzoom z Syrii. Do tej pory żyła w obozie dla uchodźców. Wiele dziewczyn w obozie, było zmuszanych do zamążpójścia w młodym wieku, przez co musiały porzucić edukację. Muzoom uważała, że to ogromny błąd i stworzyła Kampanię, przekonującą rodziców, by pozwolili dziewczynom pozostać w szkole i nie zmuszali ich do wychodzenia za mąż w tak młodym wieku. Wszystkie mają prawo do edukacji. Spójrz czego może dokonać młoda, wyedukowana dziewczyna przy wystarczającej determinacji.

Młodzi wynalazcy, innowatorzy i aktywiści, zmieniają ich otaczający świat na lepsze. Ty również możesz to robić. Wszystko czego potrzebujesz, to troska, kreatywność i umiejętność współpracy. Jeśli wszyscy weźmiemy udział w projekcie, do 2030 roku Globalne Cele mogą stać się rzeczywistością. Tak tylko mówię.


Scenariusz: Sir Ken Robinson
Reżyseria: Sarah Cox
Produkcja: Helen Argo
Lektor: Cariad lloyd
Z podziękowaniami dla Unicef

You Might Also Like

 • Paula

  To miłe, że Emma angażuje się w takie sprawy. Na pewno dzięki temu więcej osób się tym zainteresuje.
  U mnie http://demi-lovatooo.blog.pl/ NN zapraszam

 • Rena

  Super, brawo dla Emmy za to że się angażuje.

  http://spicetki.blog.pl/

 • Liz88

  Oby akcja zakończyła się sukcesem :)

  Pozdrawiam!
  forever-spice-girls.blogspot.com